Rozhovor s Tomášem Štverákem

Přinášíme vám první ze seriálu rozhovorů se zajímavými lidmi z česko-slovenské outdoorové scény. Začínáme jedním z nadějných atletů z našeho Montura teamu, který se specializuje především na velmi dlouhé horské běhy - ultramaratony.

Ahoj Tomáši, v prvé řadě obrovská gratulace od nás všech z Montury. Úžasný výkon v Andoře,
K závodu se ještě dostaneme později, ale vezměme to od začátku :) Představ se trochu našim čtenářům, klasicky věk, co děláš...

Ahoj, je mi 19 let a bydlím v Zubří. Studuji na Gymnáziu v Rožnově pod Radhoštěm a teď mě čeká poslední ročník.

Jak ses k závodění dostal? Který byl tvůj první závod? Nebo impulz, kdy sis řekl to mě baví, to chci dělat.

No k závodění jsem se dostal nejprve přes strejdu, který mě sebou vzal na Lysacup a párkrát mě potrápil někde na tréninku. Potom jsem se s taťkou přihlásil na B7, kde jsme to hlavně chtěli dojít, což se povedlo a od té doby mě to prostě chytlo.

Kolikrát týdně trénuješ? Musí to být dost náročné, jak to zvládáš se školou?

No trénuji prakticky denně a se školou to nějak zvládám. Někdy to není úplně jednoduché, ale naštěstí jsem našel vždycky nějaký způsob jak všechno skloubit dohromady.

Ještě k těm tréninkům, jak trénuješ? Zapojuješ i jiní sportovní aktivity do tréninku, třeba kolo nebo plavání?

Hlavní je samozřejmě běh a chození po horách. A v rámci regenerace využívám hodně plavání a kolo.

Letošní rok byl pro tebe zatím dost úspěšný, co máš za sebou za závody?

No těch závodů je opravdu hodně, ale nejraději zatím vzpomínám na zimní LH24, Jarní Škluknovsko, Valašský Hrb, Valašské Kilo, Tatry running tour, no a teď samozřejmě na závod v Andoře!

Jaký byl tvůj poslední závod v Andorra trail? Jsi spokojený s výsledkem? Půjdeš příští rok znovu?

Závod to byl opravdu pěkný a za výsledek jsem nesmírně rád. Všechno šlo jak mělo, i když nějaké krize samozřejmě byly, ale myslím si, že bez nich by to nebylo to pravé, co tenhle sport nabízí. Příští rok asi zkusím něco jiného v zahraničí, ale na Rondu se určitě ještě vrátím!

Na kterých závodech tě ještě letos uvidíme?

Za týden odjíždím na MS juniorů do italského Gran Sassa, kde se pokusím zaběhnout co nejlépe i přesto, že délky tratí nejsou úplně pro mě. No a potom mám v plánu pár závodů tady u nás v ČR, například Hostýnskou 108 a určitě akce Olafa Čiháka.

Máš nějaký oblíbený kopec kam rád chodíš?

Jeden oblíbený kopec asi nemám, ale prostě rád trénuji v Beskydech, takže běhám po kopcích jako Radhošť, Velký Javorník, Smrk a samozřejmě Lysá hora.

A co tvůj volný čas? Co děláš když zrovna netrénuješ?

No popravdě toho volného času moc nemám. Ale když se něco najde, tak rád někam zajdu s přáteli, nebo jsem s rodinou. Taky se rád podívám na nějaký film a nebo sleduju ostatní sporty v televizi.

Co tvá rodina, přítelkyně? Podporují tě?

Přítelkyni nemám, ale rodina mě určitě podporuje.

A poslední otázka, co ti to dává a co ti to naopak bere?

Nejtěžší otázka na konec. No hlavně mi to dává radost a plno dalších pozitivních emocí. No a jestli mi to něco bere? Snad ani nic co by mi nějak chybělo.

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuzobrazeno 1028x, dnes 2x