O oblečení na hory - 1. díl

Jestliže pravidelně vyrážíte na hory, nezbytnou součástí vaší horské výbavy je kvalitní prádlo. Jak ho vybírat? Mnozí třeba dali na doporučení známých, kamarádů či odborníků, ovšem nejcennější barometrem je vlastní zkušenost, ta vám napoví, co funguje, a co ne.

Odvod potu je velice důležitý

Montura oblečení poskytuje pestrou paletu výbavy pro začátečníky i zkušené horaly. Pokud jedete do hor, vyplatí se vám vzít s sebou kvalitní funkční oblečení. Sázkou na dobré termoprádlo rozhodně nic nezkazíte, právě naopak. Mělo by splňovat základní požadavek, a sice odvádět vlhkost, tedy pot pryč od těla. Ten se buď odpaří, nebo bude předán další vrstvě. Tato schopnost je v horském terénu velice důležitá, ať už je vaším cílem běžná či horská turistika, nebo třeba lyžování. Pro zimní sportování navíc termoprádlo musí splňovat požadavky na tepelnou izolaci.

Přemýšlejte, jaké oblečení bude pro vás nejvhodnější

Co je dále při výběru funkčního prádla důležité? Především se zamyslete nad tím, co se bude pro vaše účely nejlépe hodit. Je zbytečné pořizovat drahé spodní termoprádlo určené bezmála profesionálním sportovcům, když ho využijete třeba maximálně dvakrát za rok. Také byste si měli uvědomit, jak termoprádlo správně vrstvit na sebe, aby mohlo beze zbytku plnit svoji funkci. Jenom v případě, že ho na sebe poskládáte správně, budete moci dokonale využít všech jeho předností. Tedy nejenom odvod potu, ale i termoizolace, zabránění tvorby vodní páry mezi jednotlivými vrstvami, stabilizace tělesné teploty. Pokud si pořídíte kvalitní funkční prádlo a na něj navlečete obyčejnou bavlněnou mikinu, ztrácí investice do prádla jakýkoli smysl. Veškerý pot se vsákne do mikiny a vy budete ve vlhku a ve finále prochladnete.

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuzobrazeno 490x, dnes 1x
0.0 0Hodnocení